Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 11:27
Ważne!
Reklama

Składki, składki, składki. Tak rodzice dokładają do szkoły

Na papier do ksero, na Radę Rodziców, a nawet na mydło. Początek roku szkolnego to dla rodziców uczniów czas składek i wydatków. Często to całkiem spore kwoty.
Składki, składki, składki. Tak rodzice dokładają do szkoły

Autor: Canva

Jeżeli któryś z rodziców dziecka zaczynającego szkołę sądzi, że jego wydatki zakończyły się na wyprawce, to się myli. Taka osoba na pierwszej wywiadówce może przeżyć szok, gdy dowie się, ile trzeba dołożyć do szkoły.

Bo początek roku to czas składek. Rodzice zrzucają się w klasach i wpłacają pieniądze na Radę Rodziców. I często nie są to małe pieniądze.

W ciągu roku trzeba jeszcze dokładać

Pani Małgorzata ma trzy córki w szkole podstawowej. W każdej klasie musi wydać 100 złotych na składkę. 

– To pieniądze na prezenty na dzień nauczyciela, na upominki na dzień kobiet czy jakieś wyjście do kina. Dobrze wiem, że zawsze w ciągu roku trzeba jeszcze dokładać. Te 100 złotych nigdy nie starcza na wszystko – mówi pani Małgorzata.

I dodaje, że w pierwszej klasie to także pieniądze na wodę do picia, żeby dzieci miały ją w klasie, na ręczniki papierowe.

– To nie koniec, bo w pierwszej klasie najmłodszej córki pani wychowawczyni ma oszacować, ile będziemy zbierać na papier ksero i inne rzeczy. Podejrzewam, że będzie to kolejne 100 zł. A pani już zasygnalizowała, że poprosi o pieniądze na dodatkowe ćwiczeniówki, bo te państwowe jej zdaniem nie są najlepsze i ona z dziećmi pracuje na innych – wylicza pani Małgorzata.

I to też nie koniec, bo jest jeszcze składka na Radę Rodziców. To z kolei pieniądze np. na nagrody w szkolnych konkursach, na koniec roku, na kwiaty dla nauczycieli. Rada może też dokładać się do wydatków szkolnych. Tych małych, jak kupno książek do biblioteki, i tych wielkich, jak doposażenie sal czy placu zabaw.

– To 60 złotych rocznie w przypadku jednego dziecka, 50 zł gdy do szkoły chodzie drugie i 40 zł za każde kolejne – mówi mama uczennic.

Na mydło i papier toaletowy

Pan Paweł ma córkę w szkole ponadpodstawowej i w jego przypadku składki klasowej nie ma. 

– To już trzecia klasa i uznaliśmy z innymi rodzicami, że nie robimy zrzutki. Będą składki na jakieś konkretne wydatki, jak wycieczka – opowiada, ale zaznacza, że w skali całej szkoły jest inaczej. Tu składka na Radę Rodziców to 120 zł.

– Płacę, ale mam mieszane uczucia, kiedy słyszę, że w ten sposób rodzice finansują takie rzeczy jak zakup mydła do łazienek dla uczniów, a nawet papieru toaletowego, bo szkoły na takie wydatki nie stać – narzeka.

Ale to i tak mało. W szkole ponadpodstawowej dziecka pani Marty jest znacznie drożej. To 250 zł na semestr. 

– Dużo. To pieniądze na Radę Rodziców, ale trzeba przyznać, że robi dużo, bo np. dofinansowuje wycieczki szkolne. Nie wyobrażam sobie jednak, co ma zrobić rodzic, który ma kilkoro dzieci w szkole – mówi.

Trzeba płacić? Takiego obowiązku nie ma, ale... 

Żadna z tych składek nie jest obowiązkowa. Jednak w przypadku klasy, gdy pieniądze zbierane są na konkretny cel, odmówić raczej jest trudno. 

W przypadku Rady Rodziców nie ma obowiązku wpłacania. Dodatkowo wiele rad przyjmuje w swoich regulaminach, że rodzic ze składki może zostać zwolniony, np. z powodu trudnej sytuacji materialnej.


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JD Treść komentarza: Niestety czar prysł! C-Bool od jakiegoś czasu gra tego samego seta i jak dla mnie przynudza już. Z całym szacunkiem ale powinien stworzyć w końcu cos zupełnie nowego, pozdrawiam Data dodania komentarza: 23.06.2026, 16:04 Źródło komentarza: Znamy muzyczne gwiazdy Festiwalu Ognia i Wody. W sprzedaży są już bilety Autor komentarza: Witek Treść komentarza: Pływający na skuterach najwyraźniej mylą jezioro z torem wyścigowym, a przepisy z sugestiami. Czekamy na moment, w którym policja wodna w końcu przypomni im, że nie są bezkarni. Nadto to, co wyprawiają skuterzyści na terenie Natura 2000, to czyste barbarzyństwo. Prawo jasno chroni ten obszar, a tymczasem mamy do czynienia z totalną samowolką i niszczeniem przyrody na oczach wszystkich. Gdzie są służby odpowiedzialne za ochronę środowiska?! Data dodania komentarza: 10.05.2026, 19:33 Źródło komentarza: Groźny wypadek na Jeziorze Nyskim. Skuter wodny uderzył w rower wodny Autor komentarza: SiwyONY Treść komentarza: Tak, stabilna praca szczególnie jak Cię będą sądzić za postrzelenie lub zabójstwo nielegalnie przekraczającego granicę imigranta. Przywołując słowa przysięgi "przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego" To stabilność będzie w pierdlu, bo będzie witk i opierunek, a HONORU to za grosz Politycy nie mają do munduru. Data dodania komentarza: 19.04.2026, 13:44 Źródło komentarza: Wojskowe targi pracy w Nysie. Tysiące odwiedzających i nowoczesny sprzęt Autor komentarza: Ilona Treść komentarza: U mnie to się sprawdziło głównie przy takich codziennych zakupach, kiedy nie chce mi się za bardzo analizować wszystkiego. Wpisuję hasło, dostaję kilka propozycji i po prostu wybieram. Może przy bardzo konkretnych, specjalistycznych rzeczach nadal będę szukać po swojemu, ale do większości rzeczy to rozwiązanie jest naprawdę wygodne. Data dodania komentarza: 30.03.2026, 14:49 Źródło komentarza: Von Halsky. AI od InPost zmieni zakupy online Autor komentarza: meskalina Treść komentarza: Przez jakiś czas to się uspokoiło, ale jak widać nie na długo 🤦‍♀️ Data dodania komentarza: 16.03.2026, 18:05 Źródło komentarza: 11 pożarów w jeden dzień. Pilny apel nyskich strażaków do mieszkańców Autor komentarza: erni Treść komentarza: A co z tym ulizanym lamusem z hali nysa? Data dodania komentarza: 3.03.2026, 14:24 Źródło komentarza: Artur Kamiński będzie doradzał Prezydentowi RP
Reklama
Reklama
Reklama