Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 26 lutego 2026 22:55
Ważne!
Reklama

Rząd inspiruje się Australią. Większość Polaków chce ograniczeń

Zakaz używania komórek przez uczniów w klasach 1-8. Taki zakaz chce wprowadzić do szkół MEN. Ma poparcie ministra cyfryzacji, który zobaczył, jak to zrobili Australijczycy.
Rząd inspiruje się Australią. Większość Polaków chce ograniczeń

Autor: Canva

– Uczniowie się dekoncentrują, niektórzy wyjmują telefony. Jeżeli to jest narzędzie, które jest potrzebne nauczycielom, to z przyjemnością dla nich to zrobię – mówiła w rozmowie z RMF FM Barbara Nowacka, ministra edukacji. 

Taki zakaz może wejść do szkół już 1 września

Kiedy taki zakaz może wejść do szkół? – To zależy od tego, jak będziemy procedowali ustawę i czy powiążemy ją z projektem Koalicji Obywatelskiej – odpowiedziała szefowa MEN. 

I doprecyzowała, że jeżeli z projektem KO, to najpewniej już od 1 września. 

Kolejną ważną zmianą w tej sprawie ma być ograniczenie dostępu do mediów społecznościowych osobom niepełnoletnim.

– Przygotowaliśmy już wstępne założenia. Ustawę przygotujemy w mocnej współpracy z NASK i Ministerstwem Cyfryzacji – podkreśliła ministra edukacji. 

Początkowo resort Krzysztofa Gawkowskiego podchodził do tego z dużą rezerwą. Teraz jednak pracuje nad rozwiązaniami, które pozwolą platformom weryfikować wiek użytkownika. 

Co wpłynęła z na zmianę punktu widzenia szefa resortu cyfryzacji?

Australijczycy powiedzieli: wymagamy wszystkiego od platformy

Niedawno minister Krzysztof Gawkowski odwiedził Australię, Po wizycie powiedział w Kanale Zero, że jest jest coraz większym zwolennikiem twardej polityki wobec wielkich platform.

Wyjaśnijmy od razu, że Australia jako pierwszy kraj na świecie wprowadziła w grudnia 2025 r. zakaz korzystania z głównych mediów społecznościowych (m.in. TikTok, Instagram, Snapchat, Facebook, YouTube) dla osób poniżej 16 roku życia.

Przepisy mają chronić zdrowie psychiczne młodzieży, a za ich przestrzeganie odpowiadają platformy, a nie rodzice.

– Australijczycy zrealizowali coś bardzo ważnego, powiedzieli: nie będziemy karali rodziców, nie będziemy karali dzieci, wymagamy wszystkiego od platformy. To ona ma dostać ewentualną karę, jeżeli się nie stara – wyjaśnił w rozmowie z serwisem.

I dodał: – My musimy w tę stronę maszerować, bo nie wierzę w to (…) że sama platforma przygotuje takie ramy, które będą wprost zabezpieczały dziecko.

Dopóki państwo nie wkroczy mocniej, platformy nie reagują

Co wpłynęło na taką zmianę jego decyzji? – Australijscy politycy powiedzieli mi: walczyliśmy z nimi, żeby zareagowali i nie reagowali. Dopóki państwo nie wkroczy mocniej, platformy nie reagują.

Ten punkt widzenia podziela też Barbara Nowacka. 

– Jesteśmy przekonani, że platformy powinny ponosić odpowiedzialność za treści, które dostarczają – podkreśliła w rozmowie z RMF FM Nowacka. I dodała, że portale, które nie będą stosować się do przepisów, poniosą „kosztowne” konsekwencje. 

Zdecydowana większość Polaków popiera takie ograniczenia

Pracownia IBRiS na zlecenie Radia ZET zapytała Polaków, „Czy należy w Polsce wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla dzieci poniżej 15 roku życia?”.

77 proc. ankietowanych popiera takie ograniczenie. W tym 45,7 proc. „zdecydowanie tak”, a 31,3 proc. „raczej tak”. 

11,4 proc. badanych nie popiera takich ograniczeń. W tym 6 proc. „zdecydowanie nie”, a 5,4 proc. „raczej nie”. 

11,6 proc. nie miało na ten temat zdania.

 


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: jjTreść komentarza: Znam tego nauczyciela osobiście i do moich ulubionych nie należy. Niemniej jednak, zanim si e opublikuje taki artykuł tak małym mieście jak Nysa, trzeba się zastanowić, czy warto komuś niszczyć życie. Plus należy sobie zadać pytanie, czy ja sam jestem bez grzechu. W obliczu skandali towarzyskich wstrząsających miastem, na razie w kuluarach, ten artykuł to szafowanie czyimś imieniem i tyle.Data dodania komentarza: 18.02.2026, 20:01Źródło komentarza: Nauczyciel z Nysy z zarzutem przestępstwa na tle seksualnym wobec 17-letniej uczennicyAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Znowu straszenie poborem...Data dodania komentarza: 19.01.2026, 17:53Źródło komentarza: Obowiązkowy pobór do wojska. Wiemy kiedy i kogo wezwie armiaAutor komentarza: ToooomekTreść komentarza: W końcu będzie rondo. Tam na STOP to się mało który zatrzymywał.Data dodania komentarza: 16.01.2026, 17:32Źródło komentarza: Rondo na skrzyżowaniu Orzeszkowej i Długosza jednym z elementów większej inwestycji Powiatu NyskiegoAutor komentarza: WandaTreść komentarza: Kto jest w komisji?Data dodania komentarza: 12.01.2026, 17:03Źródło komentarza: Tryton Nyski: zgłoszenia zamknięte, gala coraz bliżejAutor komentarza: ZytaTreść komentarza: I kto jest nominowany? Kto jest w komisji ?Data dodania komentarza: 9.01.2026, 16:30Źródło komentarza: Tryton Nyski: zgłoszenia zamknięte, gala coraz bliżejAutor komentarza: DarekTreść komentarza: Nóż z odłamywanym segmentowym ostrzem NIE JEST nożem introligatorskim.Data dodania komentarza: 5.01.2026, 14:47Źródło komentarza: Do czego służy nóż introligatorski?
Reklama
Reklama