Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 czerwca 2026 03:11
Ważne!
Reklama

Fala upałów. Tak szybko samochód zamienia się w piekarnik

Wystarczy kilka minut na słońcu, żeby samochód zaczął się nagrzewać do bardzo wysokiej temperatury. W takie dni wiele osób powinno zostać w domach. Bo za oknem nawet 37 stopni i to nie jest szczyt możliwości lata.
Fala upałów. Tak szybko samochód zamienia się w piekarnik

Autor: Canva

Jeszcze kilka dni temu padało pytanie: kiedy nastanie prawdziwe lato? Teraz zaczęły się pojawiać się pytania: kiedy się ochłodzi? Trzy dni ciepła sprawiło, że wiele osób ma już dosyć. Nie podobają im się temperatury sięgające 37 stopni Celsjusza, a meteorolodzy mówią, że będzie jeszcze cieplej.

I właśnie dlatego warto sobie przypomnieć zasady bezpieczeństwa.

Samochód jak piekarnik

Coraz rzadziej, ale jeszcze się zdarza, że ktoś zostawi w zamkniętym samochodzie dziecko lub psa. To może skończyć się tragicznie i żadne tłumaczenie – „że to na kilka minut” – nie pomogą. Bardzo mało czasu trzeba, żeby pojazd stojący na słońcu zaczął się nagrzewać. 

Wystarczy, że na zewnątrz będzie tylko 26 stopni, żeby po 10 minutach temperatura wewnątrz auta sięgnęła 37 stopni. Po 20 minutach będą to już 42 stopnie, a gdy minie pół godzinie nawet 45 stopni. Po godzinie w samochodzie może być aż 50 stopni.

Nie są to dane wyssane z palca, ale informacje Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Ważne zasady

Strażacy wyjaśniają, że o upale możemy formalnie mówić w sytuacji, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 stopni Celsjusza. I mitem jest to, że najgoręcej jest w samo południe. 

– W ciągu dnia, najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi – w południe, zaś największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12-13 – wyjaśnia PSP.

I radzi, co robić w takie dni i czego unikać.

  • Dzieci i osoby starsze nie powinny wychodzić z domu, a jeżeli jest to niezbędne, to koniecznie z nakryciem głowy;
  • należy nawadniać organizm – pić dużo wody, najlepiej niegazowanej;
  • pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe. Temperatura w nagrzanym samochodzie może dochodzić do 50-60 °C;
  • należy ograniczyć opalanie, ponieważ zbyt długie przebywanie na słońcu jest szkodliwe dla organizmu, który łatwo może ulec przegrzaniu, a skóra poparzeniu. Należy przebywać na słońcu nie dłużej niż maksymalnie 2 godz., stosując przy tym kremy ochronne;
  • w ciągu dnia należy zamykać w domu okna i żaluzje, by ograniczyć napływ gorącego powietrza do pomieszczeń (szczególnie po stronie nasłonecznionej). Okna należy otwierać nocą, kiedy temperatura jest niższa – jeżeli oczywiście warunki bezpieczeństwa na to pozwalają;
  • należy unikać forsownego wysiłku fizycznego w najgorętszej porze dnia. Wysiłek fizyczny, jak np. bieganie może doprowadzić do odwodnienia, skurczów mięśni spowodowanych odwodnieniem i utratą minerałów, przegrzaniem organizmu lub udaru cieplnego;
  • należy nosić lekką i przewiewną odzież z tkanin naturalnych, w jasnych kolorach. Wspomoże to właściwą termoregulację organizmu;
  • należny unikać picia kawy oraz napojów zawierających duże ilości cukru – sprzyjają one odwodnieniu organizmu;
  • osoby przyjmujące leki, powinny być w kontakcie z lekarzem, aby sprawdzić jaki wpływ mają one na termoregulację i równowagę wodno-elektrolitową;
  • jeśli odczuwamy zawroty głowy, osłabienie, niepokój lub dotkliwe pragnienie i ból głowy, należy skontaktować się z dyspozytorem medycznym, dzwoniąc pod numer alarmowy. Jeśli to możliwe należy przenieść się w chłodne miejsce;
  • należny unikać skrajnych temperatur – osoby, które pracują w klimatyzowanych pokojach nie powinny od razu wychodzić na zewnątrz, gdzie panuje upał – może to spowodować szok termiczny, zwłaszcza u starszych i bardzo młodych ludzi;
  • będąc nad wodą należy pamiętać, że nie wolno gwałtownie wchodzić do niej bezpośrednio po opalaniu – zanim zaczniemy pływać, należy opłukać ciało wodą, do której wchodzimy i dopiero wtedy powoli się w niej zanurzyć;
  • będąc w podróży, należy częściej robić przerwy i odpoczywać w zacienionych miejscach, by złagodzić negatywny wpływ wysokich temperatur na koncentrację;
  • w upalne dni należy przygotowywać lekkie posiłki, bazujące na owocach i warzywach, które dostarczają organizmowi niezbędnych składników mineralnych i witamin, a unikać tłustych, smażonych i wysokokalorycznych dań, które dodatkowo obciążają i tak zmęczony upałem organizm;
  • należy unikać spożywania alkoholu, ponieważ sprzyja to odwodnieniu organizmu.

Jaka pogoda w wakacje?

Zgodnie z przewidywaniami IMGW w lipcu suma opadów ma być zbliżona do średniej liczonej od 1991 roku. Jednak co do temperatury, to już sytuacja ma być inna.

Prognozowane jest przekroczenie średniej z lat poprzednich na niemal całym terenie Polski. Temperatura średnia ma wynieść do ponad 20 stopni Celsjusza. W normie ma być jedynie w Gdańsku i Koszalinie.

Co do sierpnia to ma być tak samo, z tym że średnia dobowa temperatura spadnie do maksymalnie 19,5 stopnia.


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JD Treść komentarza: Niestety czar prysł! C-Bool od jakiegoś czasu gra tego samego seta i jak dla mnie przynudza już. Z całym szacunkiem ale powinien stworzyć w końcu cos zupełnie nowego, pozdrawiam Data dodania komentarza: 23.06.2026, 16:04 Źródło komentarza: Znamy muzyczne gwiazdy Festiwalu Ognia i Wody. W sprzedaży są już bilety Autor komentarza: Witek Treść komentarza: Pływający na skuterach najwyraźniej mylą jezioro z torem wyścigowym, a przepisy z sugestiami. Czekamy na moment, w którym policja wodna w końcu przypomni im, że nie są bezkarni. Nadto to, co wyprawiają skuterzyści na terenie Natura 2000, to czyste barbarzyństwo. Prawo jasno chroni ten obszar, a tymczasem mamy do czynienia z totalną samowolką i niszczeniem przyrody na oczach wszystkich. Gdzie są służby odpowiedzialne za ochronę środowiska?! Data dodania komentarza: 10.05.2026, 19:33 Źródło komentarza: Groźny wypadek na Jeziorze Nyskim. Skuter wodny uderzył w rower wodny Autor komentarza: SiwyONY Treść komentarza: Tak, stabilna praca szczególnie jak Cię będą sądzić za postrzelenie lub zabójstwo nielegalnie przekraczającego granicę imigranta. Przywołując słowa przysięgi "przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego" To stabilność będzie w pierdlu, bo będzie witk i opierunek, a HONORU to za grosz Politycy nie mają do munduru. Data dodania komentarza: 19.04.2026, 13:44 Źródło komentarza: Wojskowe targi pracy w Nysie. Tysiące odwiedzających i nowoczesny sprzęt Autor komentarza: Ilona Treść komentarza: U mnie to się sprawdziło głównie przy takich codziennych zakupach, kiedy nie chce mi się za bardzo analizować wszystkiego. Wpisuję hasło, dostaję kilka propozycji i po prostu wybieram. Może przy bardzo konkretnych, specjalistycznych rzeczach nadal będę szukać po swojemu, ale do większości rzeczy to rozwiązanie jest naprawdę wygodne. Data dodania komentarza: 30.03.2026, 14:49 Źródło komentarza: Von Halsky. AI od InPost zmieni zakupy online Autor komentarza: meskalina Treść komentarza: Przez jakiś czas to się uspokoiło, ale jak widać nie na długo 🤦‍♀️ Data dodania komentarza: 16.03.2026, 18:05 Źródło komentarza: 11 pożarów w jeden dzień. Pilny apel nyskich strażaków do mieszkańców Autor komentarza: erni Treść komentarza: A co z tym ulizanym lamusem z hali nysa? Data dodania komentarza: 3.03.2026, 14:24 Źródło komentarza: Artur Kamiński będzie doradzał Prezydentowi RP
Reklama
Reklama
Reklama