Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 maja 2026 08:28
Ważne!
Reklama

Opolski wzór i aromat kawy - spotkanie tradycji i codziennego rytuału

Już w przyszłą sobotę, 8 listopada o godzinie 10:00, w głównej siedzibie Muzeum Ziemi Prudnickiej - Arsenale przy ul. Bolesława Chrobrego 5 w Prudniku, odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy zatytułowanej „Opolski wzór i aromat kawy”
Opolski wzór i aromat kawy - spotkanie tradycji i codziennego rytuału

Lokalność spotyka się z uniwersalnością

Wspólne wartości i tradycje potrafią łączyć ludzi niezależnie od miejsca i czasu. To właśnie one sprawiają, że czujemy się częścią wspólnoty. Jednocześnie każdy region ma coś, co go wyróżnia - własne dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie i budujące lokalną tożsamość.

Obecnie globalne inspiracje coraz mocniej przenikają się z lokalnymi zwyczajami, tworząc fascynujące przestrzenie dialogu. Przykładem takiego spotkania jest uniwersalna kultura picia kawy i herbaty zestawiona z wyjątkową, opolską tradycją zdobienia porcelany.

Porcelana z opolskim charakterem

Filiżanki, kubki i talerze ozdobione charakterystycznymi, kwietnymi motywami od dekad stanowią rozpoznawalny symbol Opolszczyzny. To właśnie te przedmioty - piękne w swej prostocie, a zarazem niosące w sobie historię regionu - staną się głównymi bohaterami wystawy. Na ekspozycji będzie można zobaczyć ceramikę, głównie porcelanę dekorowaną opolskimi wzorami, stworzoną przez lokalnych artystów. Wśród nich znajdą się także prace dwóch mieszkanek Prudnika - Ewy Giemzy i Anny Sobieszczańskiej. Zgromadzone eksponaty obejmują zarówno elementy zastawy stołowej - filiżanki, talerze, dzbanki - jak i drobną galanterię porcelanową, od lat 60. XX wieku po współczesne realizacje.

Kawa, herbata i sztuka

Organizatorzy zadbali, by wystawa nie była jedynie prezentacją pięknych przedmiotów. Towarzyszy jej motyw kultury picia kawy i herbaty, który podkreśla użytkowy charakter porcelany. Dzięki temu ekspozycja staje się subtelnym połączeniem sztuki, tradycji i codziennego rytuału, który towarzyszy nam każdego dnia.

Dziedzictwo, które żyje

Celem przedsięwzięcia jest pokazanie, że dziedzictwo regionu nie jest zbiorem martwych pamiątek, lecz procesem, który wciąż się rozwija. Zmienia się razem z ludźmi, ich gustami, potrzebami i sposobem życia. Wystawa „Opolski wzór i aromat kawy” ma więc przypominać, że tradycja to nie tylko przeszłość - to również teraźniejszość, w której zakorzenione są codzienne gesty.

Niespodzianka dla gości
Podczas wernisażu na odwiedzających czekać będzie aromatyczna niespodzianka, idealnie wpisująca się w klimat wydarzenia. Wystawę będzie można oglądać do 27 lutego 2026 roku.

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Serce łamie granice” promującego współpracę kulturalną i wymianę doświadczeń między regionami Polski i Czech.

Więcej o autorze / autorach:
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: WitekTreść komentarza: Pływający na skuterach najwyraźniej mylą jezioro z torem wyścigowym, a przepisy z sugestiami. Czekamy na moment, w którym policja wodna w końcu przypomni im, że nie są bezkarni. Nadto to, co wyprawiają skuterzyści na terenie Natura 2000, to czyste barbarzyństwo. Prawo jasno chroni ten obszar, a tymczasem mamy do czynienia z totalną samowolką i niszczeniem przyrody na oczach wszystkich. Gdzie są służby odpowiedzialne za ochronę środowiska?!Data dodania komentarza: 10.05.2026, 19:33Źródło komentarza: Groźny wypadek na Jeziorze Nyskim. Skuter wodny uderzył w rower wodnyAutor komentarza: SiwyONYTreść komentarza: Tak, stabilna praca szczególnie jak Cię będą sądzić za postrzelenie lub zabójstwo nielegalnie przekraczającego granicę imigranta. Przywołując słowa przysięgi "przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego" To stabilność będzie w pierdlu, bo będzie witk i opierunek, a HONORU to za grosz Politycy nie mają do munduru.Data dodania komentarza: 19.04.2026, 13:44Źródło komentarza: Wojskowe targi pracy w Nysie. Tysiące odwiedzających i nowoczesny sprzętAutor komentarza: IlonaTreść komentarza: U mnie to się sprawdziło głównie przy takich codziennych zakupach, kiedy nie chce mi się za bardzo analizować wszystkiego. Wpisuję hasło, dostaję kilka propozycji i po prostu wybieram. Może przy bardzo konkretnych, specjalistycznych rzeczach nadal będę szukać po swojemu, ale do większości rzeczy to rozwiązanie jest naprawdę wygodne.Data dodania komentarza: 30.03.2026, 14:49Źródło komentarza: Von Halsky. AI od InPost zmieni zakupy onlineAutor komentarza: meskalinaTreść komentarza: Przez jakiś czas to się uspokoiło, ale jak widać nie na długo 🤦‍♀️Data dodania komentarza: 16.03.2026, 18:05Źródło komentarza: 11 pożarów w jeden dzień. Pilny apel nyskich strażaków do mieszkańcówAutor komentarza: erniTreść komentarza: A co z tym ulizanym lamusem z hali nysa?Data dodania komentarza: 3.03.2026, 14:24Źródło komentarza: Artur Kamiński będzie doradzał Prezydentowi RPAutor komentarza: kierowczyniTreść komentarza: Nareszcie...serce sie kraje jak widzi sie malolatow jak zasuwaja na swoich hulajnogach,rowerach po glownych drogach bez kaskow na glowie. Gdzie rodzice?Data dodania komentarza: 28.02.2026, 07:52Źródło komentarza: Już niebawem nowe zasady dla hulajnóg i rowerów
Reklama
Reklama
Reklama