Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 24 sierpnia 2026 18:28
Ważne!
Reklama

Wiemy, co zdrowe. I robimy odwrotnie. To groźne dla naszego zdrowia

Polacy znają zasady zdrowej diety, ale ich nie stosują. Tylko 42 proc. je warzywa codziennie, a jeszcze mniej sięga po owoce.
Wiemy, co zdrowe. I robimy odwrotnie. To groźne dla naszego zdrowia

Autor: krakenimages.com

Źródło: Freepik

Tylko 42 proc. Polaków codziennie sięga po warzywa, a jeszcze mniej – 27 proc. – regularnie je owoce. Najnowsze badanie wykonane na zlecenie sieci Kaufland, pokazuje wyraźnie: choć wiemy, jak powinna wyglądać zdrowa dieta, w praktyce robimy coś zupełnie innego. Eksperci ostrzegają, że to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Daleko od zaleceń

Zgodnie z rekomendacjami dietetycznymi powinniśmy spożywać co najmniej 400 gramów warzyw i owoców dziennie, czyli około pięciu porcji – z przewagą warzyw. Tymczasem rzeczywistość wygląda znacznie gorzej.

Blisko 40 proc. badanych deklaruje, że spożywa jedynie dwie porcje dziennie. Co piąty Polak ogranicza się do jednej porcji warzyw, a ponad jedna czwarta – do jednej porcji owoców.

To oznacza, że większość społeczeństwa nie osiąga nawet połowy zalecanej ilości.

Zdrowie na talerzu

Jak podkreśla Paulina Ihnatowicz, problem ma poważne konsekwencje zdrowotne.

– Warzywa i owoce są głównym źródłem błonnika, potasu, witamin i związków bioaktywnych, które wspierają zdrowie metaboliczne i sercowo-naczyniowe. Dlatego kluczowe nie jest wprowadzanie restrykcyjnych diet, lecz zwiększenie ich ilości w codziennym jadłospisie – wskazuje ekspertka.

Kobiety jedzą lepiej niż mężczyźni

Badanie pokazuje również wyraźne różnice między grupami społecznymi. Kobiety częściej dbają o obecność warzyw w diecie – deklaruje to 47 proc. z nich. Wśród mężczyzn odsetek ten wynosi zaledwie 36 proc.

Jeszcze ciekawszy jest podział na osoby posiadające dzieci i bezdzietne. W tej drugiej grupie aż 46,3 proc. spożywa warzywa codziennie. Wśród rodziców – tylko 37,5 proc.

Eksperci tłumaczą to przede wszystkim brakiem czasu oraz skupieniem się na potrzebach dzieci kosztem własnych nawyków żywieniowych.

Młodzi jedzą najgorzej

Najlepsze nawyki żywieniowe mają seniorzy. W grupie osób powyżej 65 roku życia aż 45 proc. deklaruje codzienne spożywanie owoców.

W młodszych grupach wyniki są znacznie gorsze:

  • 25-34 lata – 22 proc.,
  • 35-44 lata – 28 proc.,
  • 45-54 lata – 27 proc.

– Może to wynikać z szybszego stylu życia, braku czasu oraz większego udziału żywności przetworzonej w diecie – zauważa dr Ihnatowicz.

Wiemy, ale nie robimy

Najbardziej niepokojący wniosek z badania jest jednak inny. Problem nie wynika z braku wiedzy. Polacy wiedzą, że warzywa i owoce są zdrowe, ale nie przekłada się to na codzienne decyzje.

– Kluczowe jest pokazanie, jak w praktyce włączać te produkty do diety. Nie chodzi o rewolucję, lecz o małe, systematyczne zmiany – podkreśla ekspertka.

Małe kroki, duża zmiana

Specjaliści wskazują, że poprawa nawyków nie wymaga radykalnych diet. Wystarczy:

  • stopniowo zwiększać liczbę porcji w ciągu dnia,
  • planować zakupy,
  • mieć pod ręką zdrowe produkty,
  • regularnie włączać warzywa i owoce do posiłków.

To właśnie te drobne decyzje – podejmowane każdego dnia – mogą mieć największy wpływ na zdrowie.

Bo jak pokazują dane, największy problem nie leży w tym, że nie wiemy, co jest zdrowe. Problem polega na tym, że zbyt rzadko po to sięgamy.


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jezor Treść komentarza: Nie dosc, ze sa (nie czarujmy sie) wycieki danych pacjentow to na dodatek z urzedow gminnych wszystkie dane mieszkancow sa tajemnica poliszynela cale spolecznosci. tego nikt nie bierze pod uwage. RODO obowiazujace sa tylko bajeczka dla glupich.. Data dodania komentarza: 21.08.2026, 15:33 Źródło komentarza: Wyciek danych pacjentów. Policja ostrzega przed oszustami Autor komentarza: Egon Treść komentarza: Jakie rondo Bartosza kurka kto o tym zdecydował debilizm masakra Data dodania komentarza: 13.08.2026, 05:15 Źródło komentarza: Rondo Bartosza Kurka będzie gotowe za kilka tygodni Autor komentarza: A Treść komentarza: A może zamiast narzekać że jest za dużo samochodów po prostu ograniczyć dojazdy do Centrum. Przyzwyczajamy się że wszędzie samochodem, a nie dość że miejsc parkingowych jest mało to niektórzy kierowcy na siłę chcą jak najbliżej sklepu, czy innej działalności. Wystarczy spacer przez Centrum aby zobaczyć że większość miejsc zajmują sprzedawcy z okolicznych sklepów i dojeżdżający do pracy (1 osoba - 1 samochód). Dlatego nie ma miejsca na parkingach dla tych co muszą dowieźć np osobę starszą czy chorą do lekarza. Data dodania komentarza: 6.08.2026, 07:39 Źródło komentarza: Zapłaciłeś za parking, a i tak dostałeś karę? Wyrok NSA daje kierowcom nową broń Autor komentarza: ramzes Treść komentarza: wypadałoby na następne sesji rady miasta podnieśc pod dyskusję że jest coraz miejsc do parkowania a coraz więcej samochodów. Może juz czas najwyższy zastanowić się nad parkingami a może i piętrowym miejsce na pewno by się znalało a nie stanie za rogiem ciecia parkingowego i szukanie lisa jak było w moim przypadku gdzie 10 min po czasie już mi drukował bilecik karny, lekarz też się spóźnia na wizyte i kolejki się przeciągają. Dobrze mi ten mamdatowy anulowali w ich siedzibie lecz warto czasami być człowiekiem Data dodania komentarza: 30.07.2026, 18:55 Źródło komentarza: Zapłaciłeś za parking, a i tak dostałeś karę? Wyrok NSA daje kierowcom nową broń Autor komentarza: Sandacz Treść komentarza: Rudy pewnie zły, że pogoda kiepska. Mniej kasy za parkingi? Data dodania komentarza: 4.07.2026, 09:30 Źródło komentarza: Rusza największa impreza florystyczna w południowej Polsce! Lato Kwiatów już od piątku w Otmuchowie! Autor komentarza: JD Treść komentarza: Niestety czar prysł! C-Bool od jakiegoś czasu gra tego samego seta i jak dla mnie przynudza już. Z całym szacunkiem ale powinien stworzyć w końcu cos zupełnie nowego, pozdrawiam Data dodania komentarza: 23.06.2026, 16:04 Źródło komentarza: Znamy muzyczne gwiazdy Festiwalu Ognia i Wody. W sprzedaży są już bilety
Reklama
Reklama
Reklama