Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 lipca 2026 01:52
Ważne!
Reklama

Przebadają tysiące dzieci. Nadwaga i brak ruchu po lupą medyków

Lekarze wezmą pod lupę tysiące dzieci i młodzież. Zbadają im m.in. poziom cholesterolu, ciśnienie i aktywność fizyczną. Wyniki trafią do rodziców, a potem do lekarzy.
Przebadają tysiące dzieci. Nadwaga i brak ruchu po lupą medyków

Autor: Canva

Nadwaga, brak ruchu i nieprawidłowe wyniki badań. Coraz częściej te problemy dotyczą także dzieci i nastolatków. Dlatego Ministerstwo Zdrowia uruchamia program WOBASZ Dzieci, które ma ujawnić skalę problemów w tej grupie wiekowej.

Choroby kardiologiczne zaczynają się już w wieku szkolnym

– Po raz pierwszy w historii przyjrzymy się ryzykom związanym z chorobami układu krążenia u dzieci i młodzieży – wyjaśnia Katarzyna Kęcka, wiceministra zdrowia

I dodaje: – Wszystkie analizy wskazują na to, że choroby kardiologiczne zaczynają się już w wieku szkolnym. Po tych badaniach dzięki wiedzy będziemy mogli odpowiednio reagować i ratować zdrowie naszych dzieci i młodych dorosłych. Nie zrobimy tego jednak bez wsparcia rodziców. Ich zgoda jest tu kluczowa.

Badania przeprowadzi ponad 300 zespołów badawczych

Pierwsza edycja programu WOBASZ Dzieci – jak czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia – ruszy we wrześniu 2026 roku. Obejmie około 3,5 tys. dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 18 lat. To uczniowie ponad 180 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z różnych regionów Polski. 

Badania przeprowadzi ponad 300 zespołów badawczych.

Do udziału w nich zakwalifikują się uczniowie, których rodzice lub opiekunowie wyrażą na to zgodę. Uczestnicy będą losowani spośród szkół zgłoszonych do programu. 

Dotychczas udział zadeklarowała około połowa placówek. Największe zainteresowanie programem jest na Mazowszu. Tam swój udział zadeklarowały wszystkie wytypowane szkoły.

Program realizuje Narodowy Instytut Kardiologii we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Edukacji i Ministerstwem Sportu. 

Konieczna była interwencja z powodu udaru mózgu u dziecka

Według raportu Ministerstwa Sportu normy aktywności fizycznej spełnia w Polsce zaledwie 20 proc. dzieci. Prawie w ogóle nie rusza się 30 proc. dzieci, a ponad jedna czwarta ma nadwagą lub jest otyła. 

Tymczasem problemy z wagą, brak ruchu i nieprawidłowe nawyki żywieniowe mogą prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych w przyszłości.

– Od kilkunastu lat obserwujemy, że choroby układu krążenia coraz częściej dotyczą również dzieci, nawet kilkuletnich. Mieliśmy do czynienia z przypadkiem dziecka, u którego konieczna była interwencja z powodu udaru mózgu. To pokazuje, jak duża jest potrzeba objęcia dzieci opieką kardiologiczną – podkreśla cytowana przez termedia.pl wiceministra zdrowia.


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Sandacz Treść komentarza: Rudy pewnie zły, że pogoda kiepska. Mniej kasy za parkingi? Data dodania komentarza: 4.07.2026, 09:30 Źródło komentarza: Rusza największa impreza florystyczna w południowej Polsce! Lato Kwiatów już od piątku w Otmuchowie! Autor komentarza: JD Treść komentarza: Niestety czar prysł! C-Bool od jakiegoś czasu gra tego samego seta i jak dla mnie przynudza już. Z całym szacunkiem ale powinien stworzyć w końcu cos zupełnie nowego, pozdrawiam Data dodania komentarza: 23.06.2026, 16:04 Źródło komentarza: Znamy muzyczne gwiazdy Festiwalu Ognia i Wody. W sprzedaży są już bilety Autor komentarza: Witek Treść komentarza: Pływający na skuterach najwyraźniej mylą jezioro z torem wyścigowym, a przepisy z sugestiami. Czekamy na moment, w którym policja wodna w końcu przypomni im, że nie są bezkarni. Nadto to, co wyprawiają skuterzyści na terenie Natura 2000, to czyste barbarzyństwo. Prawo jasno chroni ten obszar, a tymczasem mamy do czynienia z totalną samowolką i niszczeniem przyrody na oczach wszystkich. Gdzie są służby odpowiedzialne za ochronę środowiska?! Data dodania komentarza: 10.05.2026, 19:33 Źródło komentarza: Groźny wypadek na Jeziorze Nyskim. Skuter wodny uderzył w rower wodny Autor komentarza: SiwyONY Treść komentarza: Tak, stabilna praca szczególnie jak Cię będą sądzić za postrzelenie lub zabójstwo nielegalnie przekraczającego granicę imigranta. Przywołując słowa przysięgi "przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego" To stabilność będzie w pierdlu, bo będzie witk i opierunek, a HONORU to za grosz Politycy nie mają do munduru. Data dodania komentarza: 19.04.2026, 13:44 Źródło komentarza: Wojskowe targi pracy w Nysie. Tysiące odwiedzających i nowoczesny sprzęt Autor komentarza: Ilona Treść komentarza: U mnie to się sprawdziło głównie przy takich codziennych zakupach, kiedy nie chce mi się za bardzo analizować wszystkiego. Wpisuję hasło, dostaję kilka propozycji i po prostu wybieram. Może przy bardzo konkretnych, specjalistycznych rzeczach nadal będę szukać po swojemu, ale do większości rzeczy to rozwiązanie jest naprawdę wygodne. Data dodania komentarza: 30.03.2026, 14:49 Źródło komentarza: Von Halsky. AI od InPost zmieni zakupy online Autor komentarza: meskalina Treść komentarza: Przez jakiś czas to się uspokoiło, ale jak widać nie na długo 🤦‍♀️ Data dodania komentarza: 16.03.2026, 18:05 Źródło komentarza: 11 pożarów w jeden dzień. Pilny apel nyskich strażaków do mieszkańców
Reklama
Reklama
Reklama