Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 maja 2026 20:00
Ważne!
Reklama

Wybieramy kremację. W wielu miastach urny dominują już na cmentarzach

Rośnie popularność kremacji. Coraz częściej pochówki urnowe stanowią więcej lub znacznie więcej niż połowę pogrzebów na cmentarzach.
Wybieramy kremację. W wielu miastach urny dominują już na cmentarzach

Autor: Canva

– Od wielu lat zwiększa się liczba pochówków komercyjnych – powiedział serwisowi powiempolsce.pl Dariusz Dutkiewicz, szef Instytutu Branży Pogrzebowej i Cmentarnej. 

Zmiany zachodzą w całej Polsce

W 2025 roku – jak podał serwis Olsztyn.com.pl – na dwóch największych cmentarzach w Olsztynie odbyło się więcej pochówków urnowych niż w trumnach. Na 1625 pogrzebów, jakie się na nich odbyły, te pierwsze stanowiły 55 proc. 

Ten trend przybiera na sile w całej Polsce. Według serwisu, w dużych miastach kremacja staje się coraz powszechniejsza. W urnach chowa się obecnie od 60 do nawet 80 proc. zmarłych. 

Na drugim biegunie są regiony, w których bardzo silne jest przywiązanie do tradycji religijnych. Przykładem jest Białystok, gdzie pochówki urnowe to zaledwie 30 proc. wszystkich ceremonii. 

W ocenie Dariusza Dutkiewicza – wiąże się to m.in. z postępującymi zmianami kulturowymi, w tym laicyzacją społeczeństwa i upowszechnianiem się tzw. pochówków ekologicznych.

Nie tylko powody ekonomiczne

Rosnąca popularność pochówków urnowych (kremacji) wynika głównie z niższych kosztów, krótszego czasu oczekiwania na wolne miejsce na cmentarzu oraz problemu braku przestrzeni na tradycyjne groby. 

Pogrzeb z urną jest często bardziej przystępny cenowo, zwłaszcza w kontekście rosnących kosztów pochówku. Nawet pomoc państwa nie nadąża za tymi wydatkami – bo choć na początku 2026 roku wzrósł zasiłek pogrzebowy, to kwota świadczenia wciąż nie pokrywa pełnych kosztów ceremonii.

– O ile sama ceremonia pogrzebu z kremacją nie musi być tańsza od tradycyjnej, to już dużo mniej kosztuje sam pochówek na cmentarzu. W przypadku istniejącego grobu można w nim pochować tyle urn, na ile pozwala jego kubatura. Tańsze jest również wykupienie grobu urnowego niż tradycyjnego – wylicz cytowany przez powiempolsce.pl szef Instytutu Branży Pogrzebowej i Cmentarnej.

Kolejny problem jest taki, że cmentarze w wielu miastach bardzo szybko się zapełniają. Urny zajmują znacznie mniej miejsca, dlatego często chowa się je w kolumbariach lub dociera do istniejącego już grobu rodzinnego, gdzie nie ma fizycznej przestrzeni na kolejną trumnę.

Wreszcie pogrzeb urnowy cechuje się często minimalistyczną oprawą, która coraz bardziej odpowiada wielu rodzinom.


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: WitekTreść komentarza: Pływający na skuterach najwyraźniej mylą jezioro z torem wyścigowym, a przepisy z sugestiami. Czekamy na moment, w którym policja wodna w końcu przypomni im, że nie są bezkarni. Nadto to, co wyprawiają skuterzyści na terenie Natura 2000, to czyste barbarzyństwo. Prawo jasno chroni ten obszar, a tymczasem mamy do czynienia z totalną samowolką i niszczeniem przyrody na oczach wszystkich. Gdzie są służby odpowiedzialne za ochronę środowiska?!Data dodania komentarza: 10.05.2026, 19:33Źródło komentarza: Groźny wypadek na Jeziorze Nyskim. Skuter wodny uderzył w rower wodnyAutor komentarza: SiwyONYTreść komentarza: Tak, stabilna praca szczególnie jak Cię będą sądzić za postrzelenie lub zabójstwo nielegalnie przekraczającego granicę imigranta. Przywołując słowa przysięgi "przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego" To stabilność będzie w pierdlu, bo będzie witk i opierunek, a HONORU to za grosz Politycy nie mają do munduru.Data dodania komentarza: 19.04.2026, 13:44Źródło komentarza: Wojskowe targi pracy w Nysie. Tysiące odwiedzających i nowoczesny sprzętAutor komentarza: IlonaTreść komentarza: U mnie to się sprawdziło głównie przy takich codziennych zakupach, kiedy nie chce mi się za bardzo analizować wszystkiego. Wpisuję hasło, dostaję kilka propozycji i po prostu wybieram. Może przy bardzo konkretnych, specjalistycznych rzeczach nadal będę szukać po swojemu, ale do większości rzeczy to rozwiązanie jest naprawdę wygodne.Data dodania komentarza: 30.03.2026, 14:49Źródło komentarza: Von Halsky. AI od InPost zmieni zakupy onlineAutor komentarza: meskalinaTreść komentarza: Przez jakiś czas to się uspokoiło, ale jak widać nie na długo 🤦‍♀️Data dodania komentarza: 16.03.2026, 18:05Źródło komentarza: 11 pożarów w jeden dzień. Pilny apel nyskich strażaków do mieszkańcówAutor komentarza: erniTreść komentarza: A co z tym ulizanym lamusem z hali nysa?Data dodania komentarza: 3.03.2026, 14:24Źródło komentarza: Artur Kamiński będzie doradzał Prezydentowi RPAutor komentarza: kierowczyniTreść komentarza: Nareszcie...serce sie kraje jak widzi sie malolatow jak zasuwaja na swoich hulajnogach,rowerach po glownych drogach bez kaskow na glowie. Gdzie rodzice?Data dodania komentarza: 28.02.2026, 07:52Źródło komentarza: Już niebawem nowe zasady dla hulajnóg i rowerów
Reklama
Reklama
Reklama