Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 21 marca 2026 00:05
Ważne!
Reklama

Starzejemy się najszybciej w UE. Może zabraknąć rąk do pracy

Żyjemy coraz dłużej. O prawie 4 lata więcej niż 10 lat temu. Jedną z głównych przyczyn tego stanu rzeczy jest stały spadek liczby urodzeń od kilkudziesięciu lat.
Starzejemy się najszybciej w UE. Może zabraknąć rąk do pracy

Autor: Canva

Starzejemy się najszybciej w Unii Europejskiej. Liczba osób w wieku powyżej 65 lat – podaje za Eurostatem Interia – wzrosła w Polsce o 5,6 punktu procentowego. Tymczasem w UE wynosi on średnia 2,9 punktu procentowego.

Pod tym względem Polska wyprzedziła wszystkie państwa Unii. 

„(…) dynamika zmian powinna być sygnałem ostrzegawczym na przyszłość” – skomentował te ustalenia Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

Z roku na rok rodzi się u nas coraz mniej dzieci

Wśród przyczyn starzenia się społeczeństwa jest  – po pierwsze – spadek liczby urodzeń. W Polsce obserwowany od prawie 30 lat.

Po drugie emigracja. Z Polskie wyjeżdżają ludzie młodzi, w wieku przedprodukcyjnym i produkcyjnym.

Po trzecie – wydłużanie się życia. Stoi za tym poprawa jego jakości i rozwój medycyny. 

Takie będą skutki starzenia się Polaków

Ten  stan rzeczy ma swoje konsekwencje. Gospodarcze i społeczne. Są wśród nich:

spadek liczby osób w wieku produkcyjnym, a to może spowalniać gospodarkę i rozwój technologiczny;

starsze osoby częściej korzystają z opieki zdrowotnej i świadczeń emerytalnych, co obciąża budżet państwa.

Kolejne wyzwanie, przed jakim stanie Polska, to brak siły roboczej, co przełoży się na nasz rozwój gospodarczy.

Trudności ze znalezieniem rąk do pracy

Co w tej sytuacji może zrobić państwo? Z głową prowadzić polityką prorodzinną i migracyjną. Bo – jak czytamy – „przedsiębiorstwa będą musiały zmierzyć się z brakiem pracowników, co może utrudniać rozwój firm”.

„Konieczne jest dostosowanie metod rekrutacji, szkoleń, planowania kariery oraz organizacji pracy do zmieniającej się struktury wiekowej pracowników” – podkreśla rekruter.pl.

 

 

 



 


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: meskalinaTreść komentarza: Przez jakiś czas to się uspokoiło, ale jak widać nie na długo 🤦‍♀️Data dodania komentarza: 16.03.2026, 18:05Źródło komentarza: 11 pożarów w jeden dzień. Pilny apel nyskich strażaków do mieszkańcówAutor komentarza: erniTreść komentarza: A co z tym ulizanym lamusem z hali nysa?Data dodania komentarza: 3.03.2026, 14:24Źródło komentarza: Artur Kamiński będzie doradzał Prezydentowi RPAutor komentarza: kierowczyniTreść komentarza: Nareszcie...serce sie kraje jak widzi sie malolatow jak zasuwaja na swoich hulajnogach,rowerach po glownych drogach bez kaskow na glowie. Gdzie rodzice?Data dodania komentarza: 28.02.2026, 07:52Źródło komentarza: Już niebawem nowe zasady dla hulajnóg i rowerówAutor komentarza: jjTreść komentarza: Znam tego nauczyciela osobiście i do moich ulubionych nie należy. Niemniej jednak, zanim si e opublikuje taki artykuł tak małym mieście jak Nysa, trzeba się zastanowić, czy warto komuś niszczyć życie. Plus należy sobie zadać pytanie, czy ja sam jestem bez grzechu. W obliczu skandali towarzyskich wstrząsających miastem, na razie w kuluarach, ten artykuł to szafowanie czyimś imieniem i tyle.Data dodania komentarza: 18.02.2026, 20:01Źródło komentarza: Nauczyciel z Nysy z zarzutem przestępstwa na tle seksualnym wobec 17-letniej uczennicyAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Znowu straszenie poborem...Data dodania komentarza: 19.01.2026, 17:53Źródło komentarza: Obowiązkowy pobór do wojska. Wiemy kiedy i kogo wezwie armiaAutor komentarza: ToooomekTreść komentarza: W końcu będzie rondo. Tam na STOP to się mało który zatrzymywał.Data dodania komentarza: 16.01.2026, 17:32Źródło komentarza: Rondo na skrzyżowaniu Orzeszkowej i Długosza jednym z elementów większej inwestycji Powiatu Nyskiego
Reklama
Reklama