Ile można zarobić w skupie?
Skupy aut nie mają jednego cennika – wartość pojazdu jest ustalana indywidualnie. Co skup bierze pod uwagę? Markę, model, rocznik, wersję silnikową, przebieg, stan techniczny oraz aktualne ceny złomu i części zamiennych, bo większość aut przejętych przez skupy jest właśnie rozbierana na części. Minimalnie za sprzedane auto kierowca dostanie kilkaset złotych, ale czasem będzie to parę czy nawet kilkanaście tysięcy zł.
Zapytanie o wycenę można wysłać np. poprzez stronę https://kupimyauto.com/skup-aut-grudziadz/. W formularzu klient podaje najważniejsze informacje odnośnie swojego auta, i zwykle tego samego dnia otrzymuje odpowiedź z ofertą ceną skupu, którą może przyjąć albo odrzucić, jeśli uzna ją za zbyt niską. Cenę sprzedaży można negocjować, ponieważ propozycja skupu nie jest ostateczna. Może się też zdarzyć, że po fizycznych oględzinach przedstawiciel skupu sam przedstawi nową ofertę, wyższą bądź niższą, w zależności od stanu pojazdu.
Czy skup płaci najwięcej?
To już kwestia tego, jak prezentuje się sprzedawany samochód. Auta prawie nowe, zadbane, bez żadnych usterek, przeważnie nie muszą długo czekać na nowego właściciela, a dzięki dużemu zainteresowaniu ofertą właściciel może wynegocjować bardzo atrakcyjną dla siebie stawkę. Skup za taki egzemplarz siłą rzeczy zapłaci mniej, ponieważ też musi coś na transakcji zarobić.
Jak jednak można sprawdzić na https://kupimyauto.com/skup-aut-szubin/, przy autach w gorszym stanie to skup najczęściej daje lepszą ofertę. Na starsze, wysłużone samochody popyt jest wyraźnie mniejszy, co obniża możliwości negocjacyjne sprzedawcy, ale ponieważ skupy są bardzo takimi modelami zainteresowane, chętnie zapłacą więcej niż klienci prywatni. Najlepiej to widać na przykładzie powypadkowych wraków – praktycznie każdy skup będzie zdecydowany na zakup, podczas gdy na rynku wtórnym odzew ze strony potencjalnych nabywców jest znikomy.
Jak wygląda sprzedaż w skupie? O czym trzeba pamiętać?
Każdą sprzedaż samochodu do skupu trzeba potwierdzić pisemną umową – przeważnie jest to standardowa umowa kupna-sprzedaży. Dane osobowe w umowie muszą być prawdziwe, tak samo jak kwota transakcji, a jeśli umowa obejmuje szczególne ustalenia, one również powinny zostać uwzględnione w dokumentach. Polisa OC przechodzi na nowego właściciela auta, czyli w tym przypadku na skup, ale bardzo często wypowiada on polisę i zawiera nową umowę z ubezpieczycielem – oznacza to, że kierowca może się ubiegać o zwrot niewykorzystanej składki OC.
Fakt sprzedaży auta kierowca musi zgłosić w wydziale komunikacji, natomiast gdy doszło od zezłomowania wraku, konieczne będzie wyrejestrowanie samochodu na podstawie zaświadczenia o kasacji – zaświadczenie takie wydać może tylko licencjonowana stacja demontażu pojazdów.