🕯️ 11 lipca 1943 roku – krwawa niedziela
To właśnie 11 lipca 1943 roku doszło do jednej z najtragiczniejszych kart w historii Kresów Wschodnich. Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) wraz z innymi formacjami nacjonalistycznymi przeprowadziła skoordynowany, brutalny atak na blisko sto polskich wsi i osad na Wołyniu. Celem byli zwykli ludzie – bezbronni cywile: dzieci, kobiety, starcy. Ofiary ginęły wyłącznie dlatego, że były Polakami.
Według ustaleń historyków i Instytutu Pamięci Narodowej w latach 1939–1946 z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło ponad 100 tysięcy naszych rodaków.
📜 Pamięć, która staje się państwowym świętem
Choć pamięć o tej tragedii była pielęgnowana przez rodziny, świadków i lokalne społeczności od dekad, dopiero w 2016 roku Sejm RP ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów. W tym roku po raz pierwszy ten dzień ma rangę święta państwowego – formalnie przypomina całemu narodowi o dramacie, którego nie wolno zapomnieć ani wymazać z historii.
🎗️ Wspólnota pamięci – hołd i zaduma
Dziś w Nysie odbyły się dziś uroczystości upamiętniające ofiary. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz samorządowych, młodzież szkolna, kombatanci oraz związki kresowe i patriotyczne. Na gmachu Urzędu Miejskiego od dekady wisi tablica przypominająca o tamtych tragicznych wydarzeniach – w tym roku stała się miejscem szczególnej modlitwy i refleksji.
Zapalone znicze, składane wieńce, modlitwa i chwile milczenia – to cichy hołd dla tysięcy Polaków, którzy nigdy nie wrócili do swoich domów.
🇵🇱 Pamięć to nasz obowiązek
Dziś Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa to nie tylko akt historycznej sprawiedliwości, ale także wyraz szacunku dla prawdy, którą przez lata próbowano przemilczeć lub umniejszyć. To także nauka – przypomnienie, że zbrodnie zrodzone z nienawiści narodowej nie mogą się powtórzyć.
🕯️ W ten dzień pochylamy głowy. Za tych, których głos uciszono, a których pamięć żyje w sercach potomków, w tablicach pamiątkowych, w książkach, w szkolnych podręcznikach – i w narodowej tożsamości.
Niech pamięć o nich trwa.
Cześć Ich Pamięci! 🇵🇱




Foto: Powiat Nyski
Napisz komentarz
Komentarze