Jaki wiek samochodu?
Sprzedaż się opłaca, kiedy auto nie jest jeszcze bardzo stare. Na kilkuletnie egzemplarze jest spory popyt na rynku wtórnym, a jeśli to popularna marka, to można liczyć na atrakcyjną cenę i szybkie dopięcie transakcji. Znacznie gorzej wygląda to w przypadku aut mających ponad 10 lat. Chętni na stare auta wprawdzie są, ale ich oczekiwania co do ceny zwykle mocno się rozjeżdżają z oczekiwaniami sprzedających. Skup aut Toruń często daje atrakcyjniejszą ofertę, a klient ma możliwość negocjowania ceny.
Czy samochód jest sprawny?
Stan techniczny to jeden z kluczowych czynników mających wpływ na wartość pojazdu oraz zainteresowanie nim ze strony nabywców. Popsute auta udaje się czasami sprzedać, ale właściciel musi się liczyć z koniecznością znaczącego obniżenia ceny. Naprawa przed sprzedażą ma sens jedynie wtedy, gdy podniesie znacząco warto samochodu i koszt remontu zwróci się z nawiązką. W przeciwnym razie auto lepiej zezłomować – skupy zajmujące się demontażem starych, niesprawnych pojazdów często oferują wyższe stawki oraz darmowy transport.
Co jest wygodniejsze?
Złomowanie samochodu jest bez wątpienia mniej czasochłonne. Auto przeznaczone do kasacji wystarczy po prostu zawieźć na miejsce albo zamówić po niego lawetę, a formalności z tym związane też nie zajmują wiele czasu. Nie ma też tak, że stacja demontażu nie godzi się na złomowanie i trzeba szukać placówki, która się zgodzi przyjąć nasze auto – SDP ma obowiązek przyjąć każdy pojazd zgłoszony do kasacji.
Z kolei sprzedaż wymaga od właściciela sporego zaangażowania, bo musi on trzeba przygotować ogłoszenie i odpowiadać na zgłoszenia potencjalnych nabywców. Oddanie pojazdu do skupu rozwiązuje ten problem, bo cały wysiłek sprowadza się do wysłania oferty – skup od razu odpowiada na propozycję klienta i przedstawia własną cenę.
Ile da się zarobić?
Wycenę można uzyskać online, np. na https://kupimyauto.com/skup-aut-szubin/. Złomowanie nowego samochodu jest oczywiście nieopłacalne, bo przy sprzedaży można dostać znacznie więcej, ale gdy auto jest stare i zniszczone, kasacja wciąż daje szansę na zarobienie chociaż kilkuset złotych. Decydując się na złomowanie należy jednak pamiętać, że samochód musi być kompletny. Nie ma co prawda zakazu wymontowywania części z własnego auta i sprzedawanie ich na giełdzie motoryzacyjnej, ale po całkowitym demontażu należy zutylizować wrak.
Na złom można oddać auto niekompletne, tyle że kierowca nie dostanie za zdemontowany wrak żadnych pieniędzy. Wprost przeciwnie, prawdopodobnie będzie musiał za kasację dopłacić – tzw. opłata utylizacyjna jest naliczana za każdy brakujący kg masy pojazdu plus dodatkowo czasem jeszcze płaci się za brak konkretnych części.