Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 lipca 2026 10:44
Ważne!
Reklama

Miliony listów wysłanych cyfrowo. Rośnie popularność e-Doręczeń

Zmienia się kontakt obywatela z urzędami, coraz więcej osób otrzymuje pisma elektroniczne, a prawie 2 miliony korzysta z cyfrowych skrzynek.
Miliony listów wysłanych cyfrowo. Rośnie popularność e-Doręczeń

Autor: Canva

e-Doręczenia, czyli państwowy system dostarczania dokumentów drogą elektroniczną, zaczął zmieniać sposób komunikowania się z administracją. Bo Polacy zwyczajnie lubią załatwiać sprawy urzędowe, ale bez osobistych wizyt w urzędach i na pocztach.

Cyfrowo znaczy sprawnie

Potwierdzają to dane Ministerstwa Cyfryzacji. Wynika z nich, że system e-Doręczeń obsłużył już ponad 34 miliony pism, a niemal 2 miliony użytkowników zdecydowało się założyć swoją cyfrową skrzynkę

– Nie trzeba już stać w kolejce. Teraz ważne pisma odbierzemy szybko, bezpiecznie i wygodnie – prosto do swojej cyfrowej skrzynki. e-Doręczenia to nowy standard komunikacji z urzędami. Cyfrowo znaczy sprawnie – podsumował cytowany w komunikacie resortu wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.

Wejście do systemu zajmie nam kilka minut

Z e-Doręczeń może korzystać każdy: osoby prywatne, firmy, prawnicy, lekarze czy instytucje publiczne. Na założenie skrzynki wystarczy dosłownie kilka minut. Rejestracja jest darmowa i odbywa się przez stronę e-Doręczeń. 

Od momentu jej złożenia wszystkie pisma z urzędów trafią bezpośrednio do naszej cyfrowej skrzynki. Nie ma znaczenia, gdzie jesteśmy, bo wystarczy dostęp do internetu.

Co ważne, przesyłki pocztą elektroniczną mają moc prawną taką samą jak list polecony za potwierdzeniem odbioru. Ale w przeciwieństwie do papierowej korespondencji nie wymagają stania w kolejce, odbierania awiza czy dostosowywania się do godzin otwarcia placówek.

Papierowe pisma urzędowe będą rzadkością

Wraz z rosnącą popularnością eDoręczeń Ministerstwo Cyfryzacji nie kryje, że jego apetyt jest coraz większy. Do 2029 roku e-Doręczenia mają objąć całą administrację publiczną i gospodarkę. 

Jeśli ten plan okaże się sukcesem, to papierowe pisma urzędowe staną się rzadkością, a cyfrowa komunikacja powszechnym standardem.

 


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Sandacz Treść komentarza: Rudy pewnie zły, że pogoda kiepska. Mniej kasy za parkingi? Data dodania komentarza: 4.07.2026, 09:30 Źródło komentarza: Rusza największa impreza florystyczna w południowej Polsce! Lato Kwiatów już od piątku w Otmuchowie! Autor komentarza: JD Treść komentarza: Niestety czar prysł! C-Bool od jakiegoś czasu gra tego samego seta i jak dla mnie przynudza już. Z całym szacunkiem ale powinien stworzyć w końcu cos zupełnie nowego, pozdrawiam Data dodania komentarza: 23.06.2026, 16:04 Źródło komentarza: Znamy muzyczne gwiazdy Festiwalu Ognia i Wody. W sprzedaży są już bilety Autor komentarza: Witek Treść komentarza: Pływający na skuterach najwyraźniej mylą jezioro z torem wyścigowym, a przepisy z sugestiami. Czekamy na moment, w którym policja wodna w końcu przypomni im, że nie są bezkarni. Nadto to, co wyprawiają skuterzyści na terenie Natura 2000, to czyste barbarzyństwo. Prawo jasno chroni ten obszar, a tymczasem mamy do czynienia z totalną samowolką i niszczeniem przyrody na oczach wszystkich. Gdzie są służby odpowiedzialne za ochronę środowiska?! Data dodania komentarza: 10.05.2026, 19:33 Źródło komentarza: Groźny wypadek na Jeziorze Nyskim. Skuter wodny uderzył w rower wodny Autor komentarza: SiwyONY Treść komentarza: Tak, stabilna praca szczególnie jak Cię będą sądzić za postrzelenie lub zabójstwo nielegalnie przekraczającego granicę imigranta. Przywołując słowa przysięgi "przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego" To stabilność będzie w pierdlu, bo będzie witk i opierunek, a HONORU to za grosz Politycy nie mają do munduru. Data dodania komentarza: 19.04.2026, 13:44 Źródło komentarza: Wojskowe targi pracy w Nysie. Tysiące odwiedzających i nowoczesny sprzęt Autor komentarza: Ilona Treść komentarza: U mnie to się sprawdziło głównie przy takich codziennych zakupach, kiedy nie chce mi się za bardzo analizować wszystkiego. Wpisuję hasło, dostaję kilka propozycji i po prostu wybieram. Może przy bardzo konkretnych, specjalistycznych rzeczach nadal będę szukać po swojemu, ale do większości rzeczy to rozwiązanie jest naprawdę wygodne. Data dodania komentarza: 30.03.2026, 14:49 Źródło komentarza: Von Halsky. AI od InPost zmieni zakupy online Autor komentarza: meskalina Treść komentarza: Przez jakiś czas to się uspokoiło, ale jak widać nie na długo 🤦‍♀️ Data dodania komentarza: 16.03.2026, 18:05 Źródło komentarza: 11 pożarów w jeden dzień. Pilny apel nyskich strażaków do mieszkańców
Reklama
Reklama
Reklama