Czym jest prezbiopia i kiedy się pojawia?
Prezbiopia, nazywana również czasami starczowzrocznością, to naturalny proces związany ze starzeniem się oka. Polega on na stopniowej utracie zdolności akomodacji. Zazwyczaj pierwsze objawy prezbiopii pojawiają się po 40. roku życia, choć mogą pojawić się również nieco wcześniej. Osoby dotknięte tą wadą zauważają trudności w czytaniu drobnego druku, muszą oddalać nieco od siebie przedmioty, by widzieć je wyraźniej. Co bardzo ważne prezbiopia nie jest chorobą, lecz fizjologiczną zmianą, która dotyczy każdego
Sposoby leczenia i korekcji prezbiopii – okulary i zabiegi laserowe
Prezbiopii nie da się całkowicie zatrzymać, ale jednak istnieje wiele skutecznych metod jej korekcji. Najpopularniejsze rozwiązania to okulary do czytania lub okulary progresywne. Często stosuje się również zabiegi laserowe, choć te zawsze muszą być zawsze skonsultowane z lekarzem, który ma ostateczną decyzyjność w kwestii zlecenia nam takiego działania. Dzisiejsza technologia i medycyna są tak zaawansowane, że tego rodzaju zabiegi są niesamowicie bezpieczne i pozwalają na swobodne korygowanie wzroku również w przypadku prezbiopii.
Soczewki kontaktowe – doskonała metoda korekcji?
Dla wielu osób z prezbiopią soczewki kontaktowe są wygodną i estetyczną alternatywą dla okularów. Stąd tak duża ich popularność. W sklepie CooperVision.pl, dostępne są specjalne soczewki multifokalne, które pozwalają widzieć wyraźnie zarówno z bliska, jak i z daleka. To modele, które często są wykorzystywane w leczeniu prezbiopii. Znajdziemy modele soczewek jednodniowe, dwutygodniowe oraz miesięczne – zależnie od tego, jakie są nasze oczekiwania co do kosztów użytkowania, jak również wygody, znajdziemy odpowiednie rozwiązanie. Soczewki jednodniowe to maksimum wygody, a modele miesięczne pozwalają na obniżenie kosztów użytkowania.
Oto objawy, które powinny niepokoić, mogące świadczyć o prezbiopii:
- Trudności z czytaniem drobnego druku z bliska;
- Potrzeba oddalania tekstu, by go wyraźnie zobaczyć;
- Zmęczenie oczu podczas pracy z bliska;
- Bóle głowy po dłuższym czytaniu lub pracy przy komputerze;
- Pogorszenie widzenia w słabym oświetleniu.
Napisz komentarz
Komentarze