Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 lipca 2025 08:05
Ważne!
Reklama
Opolski ZUS podsumował pół roku programu

Przedsiębiorcy też mają wakacje…składkowe. Opolski ZUS podsumował pół roku

Już prawie 38 tys. mikroprzedsiębiorców i osób samozatrudnionych z województwa opolskiego skorzystało z wakacji składkowych w ZUS. Na przerwę w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne i nie tylko, mogą sobie pozwolić raz w roku.
  • Źródło: informacja ZUS Opole
Przedsiębiorcy też mają wakacje…składkowe. Opolski ZUS podsumował pół roku

Wakacje składkowe to miesięczna pauza w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. Jakie dokładnie?: 

  • na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe),
  • dobrowolne ubezpieczenie chorobowe (jeśli podlega),
  • Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy (jeśli opłaca) 

od obowiązującej go minimalnej podstawy wymiaru składek.

Zwolnienie nie obejmuje składek na ubezpieczenie zdrowotne płatnika raz składek innych osób, za które płatnik ma obowiązek rozliczania i opłacania składek.

Pierwsze wnioski wpływały do ZUS-u już w listopadzie minionego roku, a ulga mogła dotyczyć grudnia 2024 r.

- Od grudnia minionego roku aż, po deklaracje dotyczące lipca tego roku, z miesięcznej przerwy w opłacaniu składek skorzystało ponad 37,7 tysiąca płatników na Opolszczyźnie. To przede wszystkim osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą 
i mikroprzedsiębiorcy czyli zgłaszający do ubezpieczeń w ZUS do 9 pracowników – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

 

W liczbach bezwzględnych najpopularniejszym w wakacjach składkowych miesiącem był  grudzień 2024 r. Zadziałał wtedy „efekt nowości”. To za ten miesiąc po raz pierwszy klienci ZUS-u mogli sobie „odpuścić” opłacanie składek, oczywiście jeśli zdążyli wysłać wniosek 
w listopadzie. W grudniu 2024 r. z tej opcji skorzystało ponad 25,5 tys. uprawnionych. 
W kolejnych miesiącach tj., od stycznia do lipca br., chętnych było już mniej i łącznie za ten okres opolski ZUS zwolnił z należnych opłat około 12,2 tys. małych przedsiębiorców 
i samozatrudnionych. 

W skali całego kraju od listopada 2024 r. z pełnego lub częściowego zwolnienia w opłacaniu składek skorzystało już ponad 1 mln 898 tys. płatników. Zdecydowana większość, bo około 
1 mln 266 tys. postanowiła to zrobić za grudzień minionego roku.

Czy ZUS odmawia zwolnienia?

Wakacje składkowe to opcja, a nie obowiązek. To sam płatnik decyduje czy i w którym miesiącu roku sięgnie po tę szansę. Żeby ZUS mógł wdrożyć ulgę za konkretny miesiąc płatnik musi spełnić ustawowe wymagania. Do tej pory opolski oddział Zakładu rozpatrzył negatywnie niecały 1 procent wszystkich wniosków o ulgę, które wpłynęły od początku listopada 2024 r.

Głównymi powodami odnowy przyznania wakacji składkowych były:

  • brak podlegania ubezpieczeniom społecznym, na przykład zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej,
  • prowadzenie działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy,
  • przedsiębiorcy zgłoszenie z kodem tytułu do ubezpieczeń 0543, który jest właściwy wspólnikom spółek

Kto i za co nie musi płacić

Do przestoju w opłacaniu składek uprawnieni są mikroprzedsiębiorcy wpisani do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEDIG) oraz komornicy sądowi. Te osoby mogą składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne w jednym, wybranym przez siebie miesiącu w roku. 

Zwolnienie obejmuje składki od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje osobę prowadzącą działalność. Ulga nie dotyczy składek, które przedsiębiorca opłaca za inne osoby, np. pracowników, zleceniobiorców czy współpracowników. Nie obejmuje też składki na własne ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy. Za miesiąc objęty wakacjami składkowymi nie trzeba płacić składki na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

Składki objęte zwolnieniem zostaną sfinansowane z budżetu państwa i będą wliczać się do przyszłej emerytury czy renty przedsiębiorcy. Ponadto od kwot objętych zwolnieniem nie trzeba płacić podatku. Ulga w postaci wakacji składkowych stanowi pomoc publiczną de minimis. Dlatego przedsiębiorca musi podać we wniosku informacje o innych formach pomocy publicznej, z których korzystał w ostatnich latach.

Wniosek o wakacje składkowe (RWS) przedsiębiorca lub jego pełnomocnik może złożyć tylko elektronicznie na PUE/eZUS – wyłącznie z konta płatnika na miesiąc przed wybranym

ZUS będzie rozpatrywać wnioski automatycznie, a wszelkie informacje w tej sprawie udostępni na koncie płatnika na PUE/eZUS. Informację o tym, że na PUE/eZUS jest nowa wiadomość na ten temat, ZUS wyśle dodatkowo na e-mail lub numer telefonu, który przedsiębiorca podał na swoim koncie PUE/eZUS.

Jeśli przedsiębiorca zostanie częściowo zwolniony lub nie otrzyma ulgi, ZUS wyda w tej sprawie decyzję. Zakład przekaże ją na konto płatnika na PUE/eZUS. Od decyzji można się odwołać do sądu za pośrednictwem ZUS. Wakacje składkowe to rozwiązanie fakultatywne, a nie obligatoryjne, co oznacza, że zainteresowany może, ale nie musi z niego korzystać.

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Reklama
Reklama