W Urzędzie Miejskim w Głuchołazach podpisano umowę z wykonawcą prac – firmą Himmel i Papesch Opole Sp. z o.o., która zrealizuje budowę przyczółków oraz dróg dojazdowych pod most tymczasowy. Konstrukcja zostanie dostarczona i zmontowana przez żołnierzy z II Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia, działających na zlecenie Agencji Rezerw Strategicznych. Montowany obiekt to konstrukcja typu DMS – wojskowy most tymczasowy, który zastąpi wysłużoną kładkę w tej części miasta. Inwestycja, warta około 1,79 miliona złotych, zostanie w całości sfinansowana z rezerwy celowej budżetu państwa.
Dlaczego ten most jest tak ważny? Most św. Wojciecha, który przetrwał powódź, został ograniczony do ruchu pojazdów o masie do 2,5 tony. Oznacza to, że nie mogą się po nim poruszać ani autobusy, ani cięższe pojazdy służb miejskich. To poważnie utrudnia dostęp do części uzdrowiskowej miasta, szczególnie dla turystów, kuracjuszy i mieszkańców, którzy korzystają z oferty sanatoriów czy hoteli położonych po drugiej stronie rzeki. Nowa tymczasowa przeprawa ma nie tylko przywrócić płynność komunikacyjną, ale również umożliwić rozpoczęcie kolejnego etapu – rozbiórki starego mostu i budowy nowego, nowoczesnego obiektu.
Nowy most docelowy ma powstać w latach 2025–2026. Będzie to stalowo-żelbetowa konstrukcja o długości 52 metrów i szerokości 19 metrów, z dwoma pasami ruchu oraz chodnikami i ścieżkami rowerowymi po obu stronach. W odróżnieniu od dotychczasowego, nowy most nie będzie posiadał podpór w nurcie rzeki, co znacząco zmniejszy ryzyko uszkodzeń przy kolejnych wezbraniach wód. Projekt jest zgodny z wytycznymi konserwatora zabytków, Wód Polskich oraz ekspertów z Instytutu Dróg i Mostów.
Dla mieszkańców to dobra wiadomość, ale i czas chwilowych utrudnień. W drugiej połowie lipca pojawią się w okolicy ciężkie maszyny budowlane, zamknięcia odcinków dróg i objazdy. Jednak świadomość, że powstaje infrastruktura odporna na kataklizmy i przygotowana na przyszłość, przynosi poczucie bezpieczeństwa. Nowy most tymczasowy to nie tylko konstrukcja stalowa – to symbol odbudowy, determinacji i siły lokalnej społeczności, która nie pierwszy raz pokazuje, że potrafi podnieść się po ciosie żywiołu.
Budowa mostu tymczasowego na ul. Andersa to element szerokiego programu naprawczego po powodzi w regionie. Projekt zakłada wsparcie Wojska Polskiego, finansowanie z rezerwy państwowej i współpracę wielu instytucji. Poprawa komunikacji oraz bezpieczeństwa drogowego to priorytety – mimo chwilowych utrudnień dla mieszkańców, zyski w przyszłości będą znaczące. Mieszkańcy Głuchołaz mogą liczyć na płynniejszy ruch, lepsze połączenia i bezpieczniejszą infrastrukturę – a co ważniejsze, nowy most będzie przygotowany na intensywne warunki pogodowe i stanie się symbolem odbudowy odpornej na przyszłe kataklizmy.
Napisz komentarz
Komentarze