Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 12 lipca 2025 20:55
Ważne!
Reklama

Za rok stuknie im 30-tka! Tymczasem zobaczcie jak było w czasie Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady

Za rok stuknie im 30-tka! Tymczasem zobaczcie jak było w czasie Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady
Za nami dwudziesta dziewiąta edycja Festiwalu górskiego w Lądku Zdrój. Przez 4 dni odbyło się ponad trzysta pięćdziesiąt wydarzeń. W tym roku niekwestionowaną gwiazdą przy Reinhold Messner.


Dla tych co żyją górami


Jak co roku o tej porze Lądek-Zdrój stał się stolicą Ludzi Gór. Od czwartku 5 września odbywały się prelekcje i autorskie spotkana w festiwalowej księgarni, gdzie autorzy podpisywali książki, dając przy tym darowe tipy - jak przygotować się do wielkiej wyprawy. W czasie festiwalu dosłownie na wyciągnięcie ręki byli między innymi Krzysztof Wielicki, Aleksandra Mirosław, Martyna Wojciechowska, czy też pierwszy zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. Zresztą sami skorzystaliśmy z tej okazji, wybierając się na szlak z Leszkiem Cichym, pierwszym zdobywcą ośmiotysięcznika zimą.


W kuluarach wielki alpinista opowiadał o sprzęcie, jaki trzeba zabrać choćby w Andy, ale też przypominał, że szukając przygód na końcu świata, należy pamiętać jak wiele ciekawych miejsc znajdziemy w Polsce. Z kolei Monika Witkowska opowiedziała w Wielkim Namiocie Jack Wolfskin o pierwszym zimowym trawersie Deosai, drugiego co do wysokości płaskowyżu świata.


W strefa Expo w uzdrowiskowej części miasteczka wystawiły się ze swoimi produktami firmy m.in. oferujące profesjonalny sprzęt, odzież oraz produkty spożywcze. Do nabycia były też przewodniki górskie i sprzęt na różne wycieczki (i te małe i na wielkie wyprawy), plecaki, bidony, filtry do wody, ładowarki i wiele wiele innych.


2 godziny czekania po podpis Messnera


W strefie spotkań z podróżnikami fani ustawiali się po autografy i możliwość poznania swoich idoli. Najdłuższa ustawiała się, aby zobaczyć z bliska Reinholda Messnera. Kulminacją jego pobytu w Lądku Zdroju była prelekcja poświęcona najważniejszej dla urodzonego we Włoszech wspinacza góry, czyli Nanga Parbat. Messner szczegółowo opowiadał o swojej wyprawie z 1970 roku, gdy podczas zejścia ze szczytu zginął jego brat Gunther. W namiocie filmowym wszyscy czekali też na premierę filmu Krzysztofa Wielickiego pt. "Góry i przyjaciele". 


Pasjonaci gór przez 4 dni wymienili się numerami i wrażeniami ze swoich wypraw, a wiele osób, które chcą dopiero rozpocząć przygodę z wysokimi górami i najodleglejszymi miejscami na naszej planecie, mogło skorzystać z oferty specjalistycznych agencji turystycznych. Zamówień nie brakowało!

Tegoroczny program Festiwalu Górskiego wypełniły również wydarzenia związane z jubileuszem Polskiego Związku Alpinizmu,


Ponadto w czasie Festiwalu udanie promowano Dolny Śląsk.

Wielkie i zasłużone brawa za organizację!

  



Na relację filmową zapraszamy do naszych wiadomości Puls Regionu >>> 14.09

Wyniki Konkursu Filmowego:


Grand Prix



„Franklin”

Reżyseria: Kasimir Burgess

Sponsor nagrody – 2500 euro: Nagroda Lokalnego Biznesu






Najlepszy Film Polski

„Pocztówki znad krawędzi”

Reżyseria: Natalia Koniarz

Sponsor nagrody – 2500 złotych: Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady






Najlepszy Film o Górach Wysokich

„Sophie Lavaud. The Final Summit”

Reżyseria: François Damilano

Sponsor nagrody – 800 euro: Domki Zdrojowe






Najlepszy Film Wspinaczkowy

„Reel Rock 18 – Climbing Never Die”

Reżyseria: Matt Groom i Nick Rosen

Sponsor nagrody – 800 euro: Polski Związek Alpinizmu






Najlepszy Film w kategorii Ludzie i Góry

„Adra”

Reżyseria: Emma Crome

Sponsor nagrody – 800 euro: Adventure 24






Najlepszy Film o Sportach Górskich

„Ashima”

Reżyseria: Kenji Tsukamoto

Sponsor nagrody – 800 euro: Zegarki.pl






Najlepszy Film o Przygodzie i Eksploracji

„Chasing Kasper”

Reżyseria: Nick Waggoner

Sponsor nagrody – 800 euro: Uniwersytet Dolnośląski DSW Wrocław






Najlepszy Film Krótkometrażowy

„The Slow Lane”

Reżyseria: Alexa Fay

Sponsor nagrody – 600 euro: Poniatowski Technika Sceniczna




Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: PolakTreść komentarza: Tak tak. Zawsze mają rezerwy.Data dodania komentarza: 7.07.2025, 19:01Źródło komentarza: Groźny niż genueński nadciąga nad Polskę. Szykuje się gwałtowne załamanie pogodyAutor komentarza: Stefek K.Treść komentarza: To dlatego koło basenu nie są respektowane znaki drogowe, kierowcy parkują sobie jak im się podoba a przejechać nie można (policja chyba się boi basenowiczów jak Księży) i wieczorami wyścigi po mieście szczególnie ul. Ujejskiego oraz Rynek i drift na rondach, parkingach. Ale Oni wolą złapać kogoś na hulajnodze bądź za kradzież bułki. Niestety taka jest postawa Policji czyli dzisiejszej instytucji do zarabiania pieniędzy, a potem zdziwieni że chętnych do Nich do pracy nie ma.Data dodania komentarza: 5.07.2025, 11:15Źródło komentarza: Święto Policji w Nysie – zmiany w organizacji ruchu i planowane atrakcjeAutor komentarza: MacTreść komentarza: Pan Palimąka to niech drogi po naprawia bo za IŁawą w stronę Łączek to dziura na dziurze.Data dodania komentarza: 17.06.2025, 20:54Źródło komentarza: Nowy skwer i pomnik jedności powstanie przy ul. RodziewiczównyAutor komentarza: Mieszkanie powiatuTreść komentarza: A kiedy nowa karetka dla Głuchołaz?Data dodania komentarza: 13.06.2025, 18:43Źródło komentarza: Nowa karetka dla Zespołów Ratownictwa Medycznego w KorfantowieAutor komentarza: ZłaTreść komentarza: Ta 8 lat 😂 Polskie sądy 🤦 1,5roku w zawieszeniu na trzy lata .Data dodania komentarza: 11.06.2025, 16:37Źródło komentarza: Tragiczny wypadek na Alei Wojska Polskiego. Nie żyje mężczyznaAutor komentarza: KrzysiekTreść komentarza: xD ten to się nadaje do agitek pro-trzaskowskich jedynieData dodania komentarza: 3.06.2025, 17:20Źródło komentarza: Daniel Palimąka odznaczony za zasługi dla samorządu terytorialnego
Reklama
Reklama