Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 lipca 2025 08:50
Ważne!
Reklama

Krioterapia – co to jest i dla kogo jest przeznaczona?

Krioterapia, znana również jako leczenie zimnem, to nowoczesna metoda terapeutyczna polegająca na kontrolowanym działaniu bardzo niskich temperatur na organizm. Choć dla niektórych może brzmieć jak ekstremalna forma leczenia, krioterapia zyskuje coraz większą popularność zarówno w medycynie, jak i wśród sportowców czy osób dbających o zdrowie i urodę. Czym dokładnie jest krioterapia, jak działa i kto może z niej korzystać?
Krioterapia – co to jest i dla kogo jest przeznaczona?

Na czym polega krioterapia?

Krioterapia może być stosowana miejscowo (np. na kolano, bark, nadgarstek) lub ogólnoustrojowo – w tzw. kriokomorach. W trakcie zabiegu całe ciało lub jego konkretne partie są poddawane działaniu temperatur sięgających nawet -160°C przez krótki czas, zazwyczaj od 2 do 4 minut.

Działanie zimna powoduje gwałtowne zwężenie naczyń krwionośnych, a następnie – po zakończeniu zabiegu – ich rozszerzenie, co pobudza krążenie krwi, redukuje stan zapalny i łagodzi ból. Dodatkowo, organizm w odpowiedzi na ekstremalne zimno uruchamia szereg procesów regeneracyjnych, zwiększa produkcję endorfin i przyspiesza metabolizm.

Rodzaje krioterapii

  1. Krioterapia miejscowa – polega na schładzaniu konkretnego obszaru ciała, np. stawu czy mięśnia. Stosowana jest głównie w leczeniu kontuzji i stanów zapalnych.
  2. Krioterapia ogólnoustrojowa (kriokomora) – całe ciało jest poddawane działaniu ekstremalnego zimna. Zabieg ten odbywa się w specjalnej komorze kriogenicznej.

Dla kogo jest przeznaczona krioterapia?

  1. Sportowcy i osoby aktywne fizycznie

Krioterapia jest szczególnie ceniona w środowisku sportowym. Pomaga w regeneracji mięśni po intensywnym wysiłku, zmniejsza opuchliznę, łagodzi ból i przyspiesza powrót do formy po kontuzjach. Przykładowe aparaty do krioterapii https://bitmed.pl/32-aparaty-do-krioterapii

  1. Osoby z chorobami reumatycznymi

Pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem stawów, zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa czy dną moczanową często korzystają z krioterapii, ponieważ zmniejsza ona stan zapalny i poprawia ruchomość stawów.

  1. Osoby cierpiące na bóle przewlekłe

Krioterapia może przynieść ulgę osobom z bólami kręgosłupa, migrenami, fibromialgią czy neuropatią.

  1. Osoby dbające o wygląd

Zabiegi z użyciem zimna wykorzystywane są również w kosmetologii – poprawiają jędrność skóry, redukują cellulit i zmniejszają widoczność blizn oraz przebarwień.

  1. Osoby poszukujące wsparcia psychicznego

Zwiększone wydzielanie endorfin po zabiegu może poprawiać nastrój i działać korzystnie u osób z depresją czy przewlekłym stresem.

Przeciwwskazania do krioterapii

Choć krioterapia jest bezpieczna, nie każdy może z niej korzystać. Do przeciwwskazań należą m.in.:

  • choroby serca i układu krążenia,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • niewydolność oddechowa,
  • choroby nowotworowe,
  • ciężkie infekcje,
  • ciąża.

Podsumowanie

Krioterapia to skuteczna i coraz bardziej dostępna metoda wspierająca leczenie bólu, stanów zapalnych oraz regenerację organizmu. Może przynieść wiele korzyści zarówno sportowcom, jak i osobom zmagającym się z przewlekłymi schorzeniami. Jak w przypadku każdej terapii, przed rozpoczęciem krioterapii warto skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że jest ona odpowiednia dla naszego stanu zdrowia.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Reklama
Reklama